O mnie

Dzień dobry!

Mam na imię Beata. Fotografuję od dziesięciu lat. Przeszłam przez wiele etapów fotografowania – od totalnej amatorszczyzny, przez zakusy na fotografię artystyczną, aż po zlecenia komercyjne. Dzisiaj wyciągam ze wszystkich tych obszarów to, co dla mnie najważniejsze. Z czasów amatorskiej fotografii została mi pewna naiwność, ciekawość i ciągłe poszukiwania. Za każdym razem, gdy biorę do ręki aparat, uczę się czegoś nowego i celebruję te swoje małe odkrycia. Nieco naiwnie patrzę na świat, dopatrując się w nim ciepła, dobroci, chociaż mam świadomość, że dla przyjemności musi istnieć równowaga. Moje eksperymenty z fotografią inscenizacyjną owocują i dziś – szukam ciekawych kadrów, sposobów na wyrażenie emocji, metafor. Z kolei profesjonalne zlecenia nauczyły mnie dbałości o szczegóły, skrupulatności w kwestiach technicznych, obycia z trudnymi warunkami. I dziś z tych wszystkich doświadczeń korzystam, czerpiąc garściami z tego, co oferuje fotografia.

Od początku mojej fotograficznej drogi fascynował mnie reportaż i dokument. Przez kilka lat fotografowałam wydarzenia, te bardziej i mniej ważne, ale zawsze ciekawe. Dyplom w Międzynarodowym Forum Fotografii Kwadrat we Wrocławiu broniłam reportażem multimedialnym z Woodstocku, wykonanym aparatem analogowym. W czasach, gdy liczy się ilość zdjęć, bycie z aparatem zawsze i wszędzie, ja zdecydowałam się wykorzystać jedynie 36 czarno-białych klatek. Film można obejrzeć tutaj, a galerię fotografii tutaj.

Moją wystawę dyplomową można było oglądać w 2014 roku w Muzeum Miejskim Arsenał we Wrocławiu. W 2015 roku brałam udział w projekcie „Mosty”, realizowanym w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Na Moście Pokoju powstał projekt architektoniczny Pomrowa-Personalnie, który nawiązywał do kształtu mostu sprzed wojny. W środku konstrukcji zawisły wielkoformatowe zdjęcia mieszkańców Wrocławia, mojego autorstwa. W 2016 roku moje zdjęcia były częścią polsko-niemieckiej wystawy w Domu Edyty Stein, która ukazywała dorobek architektoniczny Wrocławia na przestrzeni wieków. Zdjęcia wykonane zostały techniką camera obscura, czyli aparatem otworkowym.

Zajmowałam się również fotografią prasową, moje zdjęcia można zobaczyć m.in. w Money.pl oraz serwisach należących do grupy, tuWroclaw.com, magazynie Wroclife, w serwisach Urzędu Miejskiego Wrocławia. Fotografowałam też spotkania i konferencje, m.in. Geek Girls Carrots, TEDx Wrocław, Poland IT Meeting. W 2016 roku fotografowałam wydarzenia i koncerty dla Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

W ostatnim czasie skłaniam się ku fotografii portretowej, sielskiej. Niekoniecznie pozowanej. Cenię naturalność, chcę łapać w kadr intymność i uczucia. Bardzo chętnie fotografuję w plenerze, uwielbiam naturę, góry, szerokie krajobrazy umożliwiające szerokie kadry. Jeśli zatem myślisz o sesji fotograficznej dla siebie, lub w prezencie dla kogoś, która wpisuje się w ten styl – odezwij się. To może być piękna pamiątka.

Mail: b.ratuszniak@gmail.com
Wiadomość na fb wyślij tutaj: fb.com/fotoaktywna

PS. Jeśli chcesz prześledzić moją fotograficzną drogę od momentu, gdy dostałam pierwszy aparat, zapraszam na mojego starego bloga. Dużo się zmieniło od czasu, kiedy przestałam go aktualizować, ale nadal mam pewien sentyment do tego miejsca w sieci.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *